Kayıt Ol

The Bad Plus Trio Joshua Redman Konseri

Çarşamba, 15 Temmuz 2015 15:53 Saksafon
(0 oy)
22. İstanbul Caz Festivali’nin sonuna doğru yaklaşırken yine hafızalardan uzun süre silinmeyecek, hep bir kriter olarak kalacak bir konser izledik.

Bu kez mekan ENKA Açıkhava Tiyatrosu idi. Ben dahil bir çoğumuz doğrusu ilk defa burada bir caz konseri izledik. Daha doğrusu iki konser arka arkaya izledik. Cazkolik yazarları olarak hararetle önerdiğimiz konserlerden biriydi The Bad Plus Trio Joshua Redman ve şahsen ben çok etkilendim. Konser sonrası caz dünyasının yeni fenomeni kabul ettiğim isimlerle tanışmak için soluğu kuliste aldım. Fenomen dediğime önceki kuşak cazseverler alınmasın “Biz Art Blakey’lere heyecanlanırdık, ah bu genç nesil” diyebilirler ama adamlar iyi kabul edelim...

Konser sonrası tebriklerimi iletmek için kulise gittiğimde üç muhteşem davulcu Ferit Odman ve Nasheet Waits The Bad Plus’ın davulcusu David King’le koyu bir sohbete dalmışlardı. Bu noktada Ferit Odman için ayrı bir parantez açacağım. Kendisi benim ülkemizde tanıdığım, gözlemleyebildiğim en aktif ve dünyaca ünlü müzisyenlerle ilişkisini sağlam tutan müzisyenlerden biri. Profesyonelliği en üst seviyedeyken içindeki müzik aşığı çocuğu hiç öldürmemiş. Ne zaman dikkat çekici bir müzisyen ya da grup gelse izler ve konser sonrası kuliste tebriğe gider. Gözlerindeki heyecan bana her zaman ilham kaynağı olmuştur. Sevgili Odman beni kuliste görür görmez hemen yanlarına davet etti. Bir anda aileden biri gibi oldum. Zaten, ilk andan itibaren ne kadar sıcakkanlı, alçakgönüllü ve paylaşımcı müzisyenler olduklarını hissediyorsunuz.

David King, Nasheet Waits, Ferit Odman gibi üç kaliteli davulcuyu bir arada gören Joshua Redman eğilerek aşağıda gördüğünüz bu renkli, sevimli pozu verdi ve telefonunu elime tutuşturup benden bu anı ölümsüzleştirmemi rica etti. Bu fotoğrafı Redman’ın kendi İnstagram hesabında görebilirsiniz.

redman222

Ardından Redman’a bu projeye nasıl dahil olduğunu sordum, açıkcası ben The Bad Plus’ın ona uyum sağlamak için kendini şekillendirdiklerini düşünmüştüm ama Redman bu projenin karşılıklı sohbet gibi bir çalışma olduğundan bahsederek, dahil olduğum her projede diğer müzisyenlerle iletişimi en üst seviyede tutmayı ve onları yakalamaya çalışırım diye ekledi.

Yoğun tur programı ve planlı röportajların, provaların yorgunluğundan bahsettiler kısa bir süre. Müzisyenlerin hayatlarına baktığınızda turneler, provalar, yolda geçen bir konserden bir konsere ulaşmak için harcanan süreler, konserler ve işin en güzel yanı festival düzenleyicilerinin misafirperverliği sağolsun güzel geçen kulis sohbetleri yaşamlarının büyük bölümünü kaplar. Grubun basçısı Reid Anderson bu süreçlerin hepsinden hatta yaptığımız sohbet süresince benden bile ilham alabileceğini ve müziğine yansıtacağından bahsediyordu.

Neşeli ve dost tavırlarının kaynağını Türk seyircisinden aldığı pozitif elektrik olduğunu açıklayan davulcu David King konser mekanından çok etkilendiğini söyledi. Özellikle sahnedeyken en ön sıradaki izleyicilerle aynı yükseklikte olmak ve göz temasının dahi mümkün olduğu bir mekanda çalmanın çok keyif verici olduğundan bahsetti. Bu sayede, konser sorunda selamlama sırasında ön sırada uyuyan bir seyirciyi fark edebilmiş ve onu dürterek uyandırmış.

Birlikte kaydettikleri albüm daha çok taze, buralara henüz ulaşmadı ancak bize gelirken bir kutu CD getireceklerinden ama maalesef yolda çalındığını anlattı. Sağlık olsun. Nasılsa yakında ülkemize ulaşacaktır, gönül rahatlığıyla alıp dinleyebileceğimiz türden bir albüm olduğunu belirtmek isterim. Birçok müzisyenle kimi zaman kısa, kimi zaman uzun görüşmelerim, kulis sohbetlerim, röportajlarım oldu ama bu seferki kadar arkadaşça ve ulaşılabilir müzisyenlerle hiç tanışmamıştım.

Konser sonrası sohbet ettiğim IKSV’nin yaşam boyu başarı ödüllü duayen ismi, ustamız Hülya Tunçağ`ın “Festivalin şimdiye kadar en iyi konseriydi. Gerçek büyük müzisyenler” sözüne gönülden katıldığımı belirtmek istiyorum.

Okunma 1675 defa Son Düzenlenme Çarşamba, 15 Temmuz 2015 16:01
Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

Layouts
Colors