Sitemize Katkıda Bulunun

Merhaba, Sitemize yazılarıyla katkıda bulunmak isteyenler, bize bilgi@saksafonname.com e-posta adresinden ulaşabilirler. Teşekkür ederiz.

CSO Ada Ankara Jazz Konserleri Özel

Jazz dünyasında sıkça rastlanan müthiş buluşmalardan bir tanesi daha yaklaşıyor.

Gitarist Mike Stern, eşi gitarist Leni Stern, davulcu Dennis Chambers, saksofoncu Bob Franceschini ve bas gitarist Lincoln Gaines ile birlikte ilk defa Ankara’da aynı sahneyi paylaşacaklar.

40 yılı aşkın kariyeriyle Mike Stern, hiç kuşkusuz, kuşağının en yetenekli gitaristlerinden bir tanesi. Bugün rock müziğinin jazz ile füzyonunda ilk onun ismi akla gelebiliyor. 1953 Boston (ABD) doğumlu Mike Stern, döneminin önemli gruplarından Blood, Sweat & Tears ile çıktığı yolda Billy Cobham, Miles Davis, Jaco Pastorius gibi jazz abideleriyle karşılaştı;  Brecker Kardeşler ve Joe Henderson gibi devlerle buluştu ve bazen tek başına, bazense başkalarıyla yürürken, bugüne kadar yorulmak bilmedi. Solo kariyerinde de 16 albümü var Mike Stern’ün.

Sahnedeyken kısa sürede ‘yücelerek,’ sevdiği ustaları Jimi Hendrix, Wes Montgomery ve Albert King’in ruhlarını performansına yansıtan ve böyle hafızalara kazınan gitaristin kariyeri, elbette ki sayısız başarı ve ödüllerle göz kamaştırıyor. İlk solo albümünü 1985’te çıkaran Stern’ün son albümü ise, Eric Johnson ile birlikte kaydettiği ve içinde bir Jimi Hendrix bestesi olan ‘Red House’u da barındıran Eclectic.

Konserlerde Stern’e eşlik edecek ünlülerden biri, ünlü davulcu Dennis Chambers. 1959’da doğan ve henüz 4 yaşında davula ‘vurmaya’ başlayan Dennis Chambers, Parliament / Funkadelic’te 7 yıl çaldıktan sonra uzun süre gitarist John Scofield ile birlikte çalıştı. Kendine has tekniği, hızı ve ‘groove’u ile dikkat çeken Chambers’ın özelikle jazz-fusion, funk ve Latin müziğine benzersiz bir eşlikçi olduğu biliniyor. Müzisyenin George Duke, Brecker Kardeşler, Santana, John McLaughlin, Victor Wooten,Dean Brown gibi isimlerle de performansları bulunuyor.

1961 doğumlu Amerikalı saksofoncu, besteci ve aranjör Bob Franceschini ise konser ekibindeki dördüncü isim olacak. Özellikle jazz ve Latin müziğinde üretkenlik gösteren Bob Franceschini bugüne kadar Mike Stern, Paul Simon, Celine Dion, Tito Puente, BeBe Winans, Ricky Martin, Lionel Richie ve Eddie Palmieri ile kayıtlar ve performanslar gerçekleştirmiş.

Mike Stern, elektrik gitar
Leni Stern, elektrik gitar / n’goni / vokal
Bob Franceschini, saksofon
Lincoln Goines, bas gitar
Dennis Chambers, davul

Kenny Garrett Quartet
08.11.2023, 20:00

2011 yılında Berklee College of Music’ten fahri doktoraya layık görülen, günümüzün en yetenekli alto, soprano saksofoncularından Kenny Garrett, 17 solo, 3 derleme yanısıra, Donald Byrd, Chick Corea, Miles Davis, Roy Haynes, Freddie Hubbard, Marcus Miller, Mulgrew Miller, Charnett Moffett, Woddy Shaw, Mike Stern gibi isimlerle iş birliği yaptığı 74 albüm ile 30 yılı aşkın kariyerinde sayısız esere dokunan usta isim; Grammy ve Soul Train Ödülleri dahil olmak üzere 26 adaylığa ve 1’i Grammy olmak üzere 15 ödüle layık görüldü.

Garrett; Prisoner of Love, Songbook, Pushing the World Away başta olmak üzere 14 albümü ile haftalarca Billboard Top 25 Jazz Albüm listesindeki yerini korudu. 1980’lerin ortalarında Miles Davis’in grubunda yer aldığından bu yana Garrett müziğinde tek bir dokuyu aradı: Mutlak Mükemmelliyet. Son albümü Sounds From the Ancestors ise dinleyicisini ve hatta kendisini her zamankinden daha öteye götürerek, Garrett’ın kişiliğinde ve müziğinde tarihi, kültürel miltaşlarına dokunarak henüz aşina olmadığımız alanlarını gün yüzüne çıkarıyor.

Uzun zamandır dünyanın her bölgesinden yeşeren müzik tınılarıyla ilgilenen sanatçı, özellikle Afrika ve Afro-Küba’yı sentezleyen ritmik ve coşkulu dokunuşlarıyla dinleyicisine hafızasının derinliklerinden sıyrılıp gelen resimleri eşsiz notaları ile harmanlayarak sunuyor.

Kenny Garrett, alto, tenor saksofon
Corcoran Holt, akustik bas
Rudy Bird, perküsyon
Keith Brown, akustik piyano
Ronald Bruner, davul
Melvis Santa, vokal, klavye

Yellowjackets
14.11.2023, 20:00

Yellowjackets, Amerikalı grup, 1977 yılında Robben Ford, Russell Ferrante, Jimmy Haslip ve Ricky Lawson tarafından kurulmuştur. İlk olarak “Robben Ford and the Yellowjackets” adıyla tanınan grup, kısa süre sonra isimlerini “Yellowjackets” olarak değiştirmiştir. Yellowjackets, elektro-akustik ve fusion türlerinde önemli bir yer edinmiştir. Çalışmalarında jazz, rock, R&B ve funk gibi çeşitli müzik türlerini başarıyla harmanlamışlardır. Grup, teknik becerisi ve yaratıcı düzenlemeleriyle dikkat çeken başarılı müzisyenlerden oluşmaktadır. Uzun soluklu kariyerleri boyunca Yellowjackets, birçok albüm ve kayıt yapmış, sayısız ödül kazanmış ve jazz dünyasında geniş bir hayran kitlesine sahip olmuştur. Grup, sahne performansları ve kayıtlarıyla müzik dünyasında önemli bir yer edinmiş ve jazz müziğine önemli katkılarda bulunmuştur. Yellowjackets, çağdaş jazz’ın önde gelen isimlerinden biri olarak kabul edilmektedir ve uzun yıllar boyunca jazz severlere keyifli ve yenilikçi müzik deneyimleri sunmaya devam etmektedir.

Yellowjackets’in 30. albümü “Parallel Motion”, 40 yıl önce sahne aldıkları zamandan günümüze kadar olan uzun soluklu ve dayanıklı müzik kariyerlerinin gerçek bir kanıtıdır. Bob Mintzer, Russell Ferrante, Will Kennedy ve Dane Alderson’dan oluşan mevcut kadro, elektro-akustik ses dünyalarında kendilerini sürekli olarak yenileyerek kolektif bir performans sergilemektedir. Albüm, 9 yeni orijinal beste ve konuk vokalist Jean Baylor’ın eşlik ettiği “If You Believe” şarkısını içermektedir. Ayrıca, Jackets XL albümünde Yellowjackets, WDR Big Band ile işbirliği yaparak klasik şarkılarını dinamik yeni düzenlemelerle yeniden yorumlamış ve çeşitli renkler, uyumlar ve cesur sololarla tanınan renkli bir işbirliği sunmuştur. Bu çok yönlü albüm, grubun müzikal evriminin harika bir belgesidir.

“Caz meraklıları Yellowjackets’ı iyi bilir; sayısız sınırı aşan karmaşık besteler yazan ve icra eden
Grammy ödüllü bir grup.” – TheArtsFuse

Russell Ferrante, klavye
Bob Mintzer, saksofon
Dane Alderson, bas
William Kennedy , davul

BabyJazz ile Harikalar Diyarı Çocuk Konseri
21.10.2023, 20:00

Geçtiğimiz Nisan ilk kez CSO Ada Ankara’ya gelen çocuklara yönelik caz müzik topluluğu BabyJazz 21 Ekim’de tekrar sahnede!
BabyJazz, canlı caz müzik performansını hikayeyle birleştirerek çocukları müzikal bir yolculuğa çıkarıyor. Minikler bu yolculukta jazz’ın esaslı enstrümanları saksofon, kontrbas, gitar ve perküsyonla yakından tanışacak ve popüler jazz standartlarını dinlerken Harikalar Diyarı’na seyahat edecek. Ebeveynler ise belki uzun zamandır canlı dinleyemedikleri jazz müziği çocuklarıyla birlikte deneyimleme fırsatı bulacak.

Aydın Balpınar, kontrbas
Burcu Çıtlak, anlatıcı
Çağdaş Engin, saksofon
Erkan Zeki Ar – Gitar
Sidar Filiz, perküsyon

Okunma 483 defa Son Düzenlenme Son Düzenlenme Ağustos 31 2023
Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn
Ali Sami İpek

Saksafon üzerine haber toplayarak sitemize katkıda bulunmaktadır.

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

İletişim

E-mail:  bilgi@saksafonname.com