Sitemize Katkıda Bulunun

Merhaba, Sitemize yazılarıyla katkıda bulunmak isteyenler, bize bilgi@saksafonname.com e-posta adresinden ulaşabilirler. Teşekkür ederiz.

Saksafon Nasıl Akort Edilir?

Saksafon çalmaya başlayanların atladıklarını düşündüğümüz konulardan bir tanesi de saksafonun akort edilmesidir.

Genel kural olarak saksafon ağızlığının mantarın 3/4 kısmına dek geçirilmesi veya mantarın son 1 cm kısmı açıkta kalacak şekilde takılması sizi rahatsız etmeyecek bir akort sağlar.

Saksafonun akort edilmesi özellikle diğer müzisyenlerle çaldığınızda önem arzeder. "Ben sadece kendim için çalıyorum" deseniz bile saksafonunuzun akort edilmiş olması hem sizin müziğinizden zevk almanızı sağlayacaktır hem de kulağınıza düzgün gelmeyen sesler canınızı sıkmayacaktır.

Birinci adım olarak, akort etmemizi kolaylaştırıcı bir cihaz satın alabileceğimiz gibi akıllı telefonlarımıza uygun bir uygulama da temin edebiliriz. Yazılımların ücretsiz olanlarını kolaylıkla bulabilirsiniz.

Ticari bir akort cihazı :

  tuner1 

Ücretsiz bir akıllı telefon uygulaması :

tuner2

İkinci adım olarak, saksafonumuzu ısıtacağız. Soğuk bir saksafon daima sesleri olduğundan kalın (bemol) verir. Serin bir odada çalışırken saksafonun üst kısmının ılık alt kısmının ise soğuk olduğunu rahatlıkla hissedebilirsiniz. Dolayısıyla saksafonun alt kısmındaki sesler olduğundan daha kalın, üst kısmındakiler ise olduğundan daha ince çıkarlar. Saksafonunuz ısınana dek tüm sesleri uzun uzun üfleyiniz.

Üçüncü adım olarak, saksafonumuzun A (La) ve F# (Fa Diyez) seslerini her iki oktavdan üfleyerek cihaz veya program vasıtasıyla saksafonumuzun akort durumunu kontrol edelim. Eğer cihazınız veya yazılımınız size enstrüman seçimi seçeneği sunmuyor ise, ekran üzerinde sizlere üflediğinizden tamamen farklı sesleri gösterecektir. Bunun sebebi de bu tür yazılım ve cihazların Piyano veya Gitar gibi transpoze olmayan enstrümanlara göre imal edilmiş olmalarıdır.

Hatırlayalım; alto ve bariton saksafonlar Mi bemol tonundadır, yani Do perdesine basıp üflediğinizde aslında Mi bemol sesi duyarsınız. Tenor ve soprano saksafonlar Si bemol tonundadır, yani Do perdesine basıp üflediğinizde aslında Si bemol sesi duyarsınız.

 Alto ve bariton saksafon akort etmek için La sesini üflediğinizde Cihaz ve yazılım ekranında Do notasını görürsünüz. Fa # sesini üflediğinizde Cihaz ve yazılım ekranında La notasını görürsünüz.

Tenor ve soprano saksafon akort etmek için La sesini üflediğinizde Cihaz ve yazılım ekranında Sol notasını görürsünüz. Fa # sesini üflediğinizde Cihaz ve yazılım ekranında Mi notasını görürsünüz.

Dördüncü adım olarak, saksafonda hangi perdeyi üflediğimde ekranda hangi sesi okuyacağım aşamasından sonra, akort edilmemiş saksafonumuzun  ağızlığını mantar üzerinde ileri geri hareket ettirerek ayarını yapacağız.

Eğer sesler olması gerekenden kalın-pes çıkıyorsa, ağızlığı mantar üzerinde saksafonun gövdesine doğru itiniz. Eğer sesler olması gerekenden ince-tiz çıkıyorsa, ağızlığı mantar üzerinde kendinize doğru çekiniz.

akort

Ağızlığı ileri geri hareketlerle olması gereken yere getirdikten sonra mantara zarar vermeden ağızlığın konumunu işaretleyebilirsiniz.

Okunma 5191 defa Son Düzenlenme Son Düzenlenme Mart 05 2017
Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn
Hüseyin Gürpınar

Nefesli müzik aletleri ile ilgilenmektedir.

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

Giriş / Kayıt

Radyo Dinle

Bu Sayfayı Paylaşın

Bu Sayfayı Paylaşın

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Arama