Kayıt Ol

Yüksek Doz Yaşam Sevinci : ‘L’arpeggiata’

Perşembe, 10 Aralık 2015 19:55 Haberler
(0 oy)
Müthiş keyifli bir fandangonun ardından Philippe Jarousky’li bir ‘Besame mucho’ düeti, L’Arpeggiata izleyicisi için şaşırtıcı sayılmaz.

Özellikle 17.yüzyıldan itibaren neredeyse unutulan eserlere hayat vermek ve kendine has yorumlar üretmek amacıyla 2000 yılında erken dönem klasik müzik uzmanı Christina Pulhar tarafından kurulmuş olan ‘L’Arpeggiata’ enstrümantal doğaçlamaları ve geleneksel müzikten ilham alan farklı vokal yorumlarıyla geniş bir izleyici kitlesine hitap ediyor.

İstanbul dinleyicisinin tanıdığı topluluk, kendini barok müzikle sınırlamayarak değişik dallarda müzikal araştırmalarla, Philippe Jarousky, Nuria Rial, Lucilla Galeazzi gibi farklı konuk sanatçılar eşliğinde barokla geleneksel müziği beklemedik şekilde birbirine yedirmekte. Örneğin, müthiş keyifli bir fandangonun ardından Philippe Jarousky’li bir ‘Besame mucho’ düeti, L’Arpeggiata izleyicisi için şaşırtıcı sayılmaz.

4 Aralık’ta CRR’deki konserinde topluluk, zaten caza yatkın olan barok müziği cazla harmanlayarak olağanüstü bir senteze ulaştığı son albümleri ‘Music for a While – Henry Purcell Üzerine Doğaçlamalar’ı seslendirdi. Aslına sadık Purcell yorumlarının giderek saksafon, kontrbas ve piyanonun desteğiyle neredeyse bir ‘jam session’a dönüştüğü bu olağanüstü dinletide, vurmalılar irice iki klasik tef ile müthiş bir bateri solo bile çıkardılar.

Konserin en önemli kozları iki solistiydi. Genç ve çekici soprano Céline Sheen, güzel tınılı, hem tizleri hem pesleri güçlü sesiyle Purcell’in şarkılarına ve aryalarına çok etkileyici bir yorum getirdi. Konserin diğer solisti Vincenzo Capezzuto, başlı başına bir fenomen. Dünyanın önemli opera ve bale kurumlarında baş dansçı olarak sahneye çıkan, çok sayıda ödül kazanmış bu genç adamın dans kariyerinin yanı sıra, olağanüstü bir erkek alto sesi var. Sahne hâkimiyeti, rahatlığı ve sevimliliğiyle izleyiciyle hemen sıcak bir iletişimi kuran Capezzuto, ikinci bis olarak Céline Sheen’le birlikte söyledikleri Leonard Cohen’in ‘Hallelujah’sına seyirciyi koro olarak katmayı da başardı.

Ara vermeden 110 dakika süren dinletiden çıkarken etrafıma baktığımda herkesin yüzünde kocaman bir gülümseme gördüm. Ne mutlu Arpeggiata’ya ki, bu sıkıntılı dönemlerde hepimizin için açan, hayatın sanatla nasıl da yaşanmaya değer olduğunu hatırlatan bir armağan sundu bizlere…

CD’si / DVD’si çıktığında mutlaka alın derim. Gelecek sefere canlı olarak izlemeyi ihmâl etmeyin.

Ve de en önemlisi, CRR programlarını yakından takip edin. 15 Aralık’ta aralarında Max Emanuel Cencic’in de bulunduğu ‘Kontrtenorlar Galası’ var.
Okunma 1461 defa Son Düzenlenme Perşembe, 10 Aralık 2015 20:00
Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

Layouts
Colors