Kayıt Ol

Fas'taki "2'nci Vizesiz Müzik Festivali"

Pazar, 15 Kasım 2015 13:51 Haberler
(0 oy)

Fas'ın başkenti Rabat'taki "2'nci Vizesiz Müzik Festivali" Türk müzisyen İlhan Erşahin'in performans sergilediği gecenin ardından son buldu.

Fas Kralı 6. Mohammed'in himayesinde, Fas Kültür Bakanlığı ile Hiba Vakfı'nın birlikte düzenlediği "Visa For Music" başkent Rabat'ta start aldı.

30'a yakın ülkeden çok sayıda müzisyenin katıldığı fuarda müzik üzerine konferans, formasyon, çalışma atölyeleri ve konserler düzenleniyor. Ayrıca bir çok ülkeden gelen müzik yapım şirketlerinin açtığı stantlar Faslı ve Afrikalı müzik yapımcılarının hizmetine sunuluyor.

Fas Kültür Bakanı Mohamed Amine SBIHI, Fas'ta bu yıl 2'ncisi düzenlenen ve geçen yıl başarıyla sonuçlanan müzik fuarından duydukları memnuniyeti dile getirdi. Mohamed Amine, "Bu fuar, profesyonel müzik endüstrisi, festival organizatörleri ile sanatçı, prodüktör ve müzik dağıtımcıları için gerçek bir paylaşım platformudur" dedi.

Visa For Music Kurucu Müdürü Brahim El Mazned de dünyada bulunan müzik pazarları konusunda bilgi verdi. "Fas, çok sayıda festival düzenleyip yabancı sanatçı ağırlıyor" diyen El Mazned, "Ama Fas diğer ülkeler çok az sayıda sanatçı yolluyor" şeklinde devam etti.

Üç ayrı kıtayı birleştiren, Amerikalı, Fransız ve Malili üç sanatçıdan oluşan "World Kora Trio" adlı grup, izleyicilere bu üç farklı ülkenin müzik enstrümanlarıyla bir müzik gösterisi sundu.

Gecede sahne alan Faslı sanatçı Nabyla Maan ile İspanyol sanatçı Carmen Paris'in düetleri de izleyicilerden büyük beğeni topladı. İspanyol sanatçı Paris, Fas yerel müziği "Melhoun" söyleyerek Faslı müzikseverlerin adeta gönlünü fethetti. Faslı sanatçı Maan ise İspanyol yerel müziği "Jota" ile izleyicilere sürpriz yaptı.

Fuarda; Amerika, Kanada, Fransa, Belçika, Kolombiya, Mısır, Cezayir, Ürdün ve Sudan'ın da aralarında bulunduğu 30 kadar ülkeden 40 müzik grubu sahne aldı.

Fas'ın başkenti Rabat'taki "2'nci Vizesiz Müzik Festivali" Türk müzisyen İlhan Erşahin'in performans sergilediği gecenin ardından son buldu.

Afrika ve Ortadoğu müziğinin dinleyiciyle buluştuğu "2'inci Vizesiz Müzik Festivali"nde, İsveç'te doğan Erşahin, Türk müziği ve evrensel caz müziğini harmanladığı saksafonuyla seslendi. 5. Muhammed sahnesinde dinleyicileriyle buluşan Erşahin, "Sevgi için çalacağım. Özellikle bu günlerde sevgiye daha çok ihtiyacımız var. Tüm dünyada barışın hakim olması için sevgiye ihtiyacımız var" dedi.

AA muhabirine konuşan Erşahin, Fas'ı ilk kez ziyaret ettiğini ve büyük mutluluk duyduğunu belirterek, "Afrika, Ortadoğu ve dünya sanatçılarını bir araya getiren bu festivalde sahne almak çok güzel" diye konuştu.

Erşahin, vatanından ayrı kaldığı uzun yıllara rağmen geleneksel Türk müziğinin farklı müziklerle armoni gücünü keşfetmesinin, onu bu alanda çalışmaya sevk ettiğini ifade etti.

Okunma 1491 defa Son Düzenlenme Pazar, 15 Kasım 2015 13:58
Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn
Hüseyin Gürpınar

Nefesli müzik aletleri ile ilgilenmektedir.

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

Layouts
Colors