Akbank 25. Caz Festivali Paneller ve Atölyeler

Akbank 25. Caz Festivali Paneller ve Atölye programı buradadır.

Panel: Anayoldan Çıkanlar Vol.2 

Caz programcısı Hakan Rauf Tüfekçi moderatörlüğünde geçen sene ilki gerçekleşen panel, ele aldığı konuları genişleterek devam ediyor. 60’lı yıllarda toplumsal ve kültürel alanda yaşanan yoğun değişimler, Afro-Amerikan toplumunda eşitlik ve özgürlük konularında radikal yapıları doğurmuştur. Cazı  derinden etkileyen bu ortamın öfkeli ama son derece yaratıcı müzisyenleri, ana akım cazının beyaz Avro-Amerikan kültürün hegemonyasına girdiğini savunmuşlar, devrin müziğine ve ekonomik koşullarına küçük çapta bir başkaldırı başlatmışlardır. Özgür cazın ilk örneklerini veren bu eşsiz sanatçılar Afrika müziğinden giderek uzaklaşıldığını ve köklerden kopmanın politik alanda savunulan eşitlik-özgürlük kavramlarıyla ters düştüğü inancındaydılar. Bu yaratıcı dönemin günümüze de yansıyan siyasal, sanatsal ve ekonomik boyutları caz dünyamızın önemli konuklarıyla yorumlanıyor.

Moderatör: Hakan Rauf Tüfekçi Katılımcılar: Çağlayan Yıldız ve Tolga Tüzün
Tarih: 23.10.2015 Saat: 13:00 Mekan: Akbank Sanat Etkinlik ücretsizdir.      

Panel: Radyoda Caz

Radyo programcılığı titiz bir araştırma, anlatılacak konuyu özümseme, kısa ve özlü anlatma, yayın ilkelerine uyma ve her şeyden önce doğru Türkçe ister. Özellikle de konu "Caz" ise ayrıca uzmanlık ve emeğin gerektiği tartışılmaz. Dinleyici ister bu müziği yeni dinlemeye başlasın, isterse de tüm müzisyen ve albümleri takip eden sıkı bir cazsever olsun,  caz programı yapımcısının niteliği önemlidir. 1990'lardan itibaren TRT Radyo-3 dışında özel radyolarda da yer almaya başlayan caz programları, sadece internet üzerinden yayın yapan radyolarla da hızla arttı. Bu artışın yayın kalitesine olan etkisi, caz yayıncılığında ülkemizin isim yapmış programcıları ile ele alınıyor.

Moderatör: Hülya Tunçağ Katılımcılar: Tunçel Gülsoy ve Levent Öget
Tarih: 24.10.2015 Saat:13:00 Mekan: Akbank Sanat Etkinlik ücretsizdir.

Atölye - Guitar Magazin Atölyeleri

Enstrümanlara ve müziğe ilgi duyan amatör ve profesyonellerin heyecanla beklediği “Drum&Bass Magazine” Atölyeleri üçüncü yılında devam ediyor. Atölyelere katılan katılımcılar müzik bilgilerini ve deneyimlerini arttırdıkları gibi caz dünyamızın ustaları ile tanışarak etkileşimde bulunuyorlar. Müzikseverler festival süresince farklı tarihlerde gerçekleşen atölyelerden istediklerine katılabiliyor. Her yaştan katılımcıya açık olan bu özel deneyimi kaçırmayın.
13.00 – 14.00 > Tuşlu Çalgı ve Armoni Atölyesi (Ercüment Orkut) 14.30 – 15.30 > Gitar Atölyesi ( Mehmet Cem Tuncer) 16.00 – 17.00 > Basgitar Atölyesi (Çağlayan Yıldız) 17.30 – 18.30 > Vokal Atölyesi (Elif Çağlar) 19.00 – 20.00 > Davul Atölyesi (Cengiz Baysal)

Tarih: 25.10.2015 Saat: 13:00 Mekan: Akbank Sanat Katılımcı sayısı: 100 kişi Her atölye için katılım ücreti: 25 TL 

Panel: 25 Yıldır Şehrin Caz Hali

1990 yılında bir rüya olarak başlayan festival bugün 25. yaşını kutluyor. Şehrin kültürel hayatının en önemli kilometre taşlarından biri olabilen festival geçen yıllar içinde dünya çapında pek çok müzisyeni ağırladı, performanslarına sizlerle birlikte tanıklık etti. Hiç aksamadan uzun yıllar gerçekleşen özelliği ile kurumsallaşmış ve kendi izleyici kitlesini yaratabilen ender organizasyonlardan olan Akbank Caz Festivali’nin 25 yıllık hikayesi anlatılacak.
Panel katılımcılar: Ahmet Uluğ, Derya Bigalı, Sadettin Davran, Elif Çağlar 

Tarih: 31.10.2015 Saat: 13:00 Mekan: Akbank Sanat Etkinlik ücretsizdir.  

Atölye: Çocuklarla Beden Müziği (Burcu Tekin)

Caz’ın resmini yapabilir misiniz çocuklar? Bu yıl çocuklar, yaratıcı güçlerini resim, beden ve cazda birleştiriyorlar. Atölye çalışmasında yaratıcı drama, doğaçlamalar, ritm, dans ve çocukların rengarenk dünyalarını yansıttığı resim etkinlikleri kullanılarak çocuklar yaratıcılıklarını serbest bırakacak. Oyunlar ve danslarla eğlenirken,  caz’ın resmini yapmayı deneyimleyecekler. Küçük katılımcıların bedenlerini bir enstrüman gibi kullanmayı öğrendikleri atölye gördüğü ilgi sayesinde bu sene de devam ediyor.
Yaş: 7-11 Katılımcı sayısı: 10 çocukla sınırlıdır.

Tarih: 24.10.2015 Saat: 15:00 Mekan: Akbank Sanat Katılım ücreti: 20 TL

Panel: Avrupa Cazının Kökleri

Akbank Caz Festivali''nin üyesi  olduğu, kaliteli caz festivallerinin öncü kuruluşlarından Europe Jazz Network, Avrupa Birliği’nin Yaratıcı Avrupa programına başvurusu kapsamında bir araştırma projesi sundu. “Avrupa Cazının Ortak Kökenleri” adındaki bu proje, üç yıllık bir çalışmanın ardından kaynak bir kitaba dönüştürülecek. Kitapta, Avrupa’da cazın100 yıllık tarihçesini organik ve doğrusal bir yaklaşımla ele alacak. 2018’de yayınlanması planlanan bu kitap için İngiltere’nin önde gelen yayınevlerinden Equinox ile ön anlaşma sağlandı. Projenin İtalyan koordinatörü Francesco Martinelli, Türkiye ile ilgili bölümün küratörlüğünü yapacak olan Hülya Tunçağ ve Zuhal Focan‘ın katılımıyla İstanbul’da düzenlenecek olan panelde projenin sunulması, Türkiye’deki caz hakkında bilgi toplanması ve izleyicilerle uzmanlara kitapta yer almasını istedikleri konuların sorulması planlanıyor.
Katılımcılar: Hülya Tunçağ, Zuhal Focan Modaratör: Francesco Martinelli

Tarih: 30.10.2015 Saat:13:00 Mekan: Akbank Sanat Etkinlik ücretsizdir.

Atölye: Çocuklarla Caz (Ezo Sunal) 

Orff Yaklaşımı’na dayalı olarak yapılacak “Çocuklarla Caz” atölye çalışmasında, en temel caz ritmi olan swing, beden perküsyonu, tekerlemeler ve oyunlarla çocuklara tanıtılacak. Bu ritmin üzerine Orff Çalgıları (Ksilofon, metalofon, vb. vurmalı çalgılar) kullanılarak basit eşliklerle birlikte çocuklarla beraber melodik doğaçlamalar yapılacak ve ortaya çıkan parçalar düzenlenerek çocuklardan renkli bir caz orkestrası oluşturulacak.

 Bu atölye 7-12 yaş arası çocuklar içindir.  Katılımcı sayısı 18 kişidir.

Tarih: 31.10.2015 Saat: 15:00 Mekan: Akbank Sanat Katılım ücreti: 15 TL

Okunma 2159 defa Son Düzenlenme Son Düzenlenme Ekim 15 2015
Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn
Cavit Külebi

Saksafon tutkusu ilk günkü gibi devam etmektedir.

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

Radyo Dinle

Arama

Bu Sayfayı Paylaşın

Bu Sayfayı Paylaşın

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Reklamlar

İletişim

E-mail:  bilgi@saksafonname.com

Hayırlı Olsun

  • Saksafon üzerine hazırlanan bu siteye emeği geçenlere teşekkür ederim.Kamil Serdengeçti

  • Türkçe kaynak bulma konusunda ümit veren bir site......Ahmet Kızıl

  • Ne zamandır böyle bir site bekliyordum. Teşekkürler.İsa Yamaner