"Laik İlahiler" Özel

"Laik İlahiler"in vokali, bası, gitarı, şarkıları neyi varsa her şey içten ve sıcak bir konser gecesine hazırlanmamızı söylüyor.

Yıllardır şarkı şarkı, mısra mısra ördüğü içten bir dünyası var 5 aralık akşamı Zorlu PSM sahnesinde izleyeceğimiz Madeleine Peyroux`nun. Bu dünyanın öne çıkan özellikleri yıllarca birbirine sadık bir trio ile çalması. Gitarist Jon Herington ve basçı Barak Mori`yle aile gibiler. Diğer özelliği yine yıllardır ağırlıklı küçük mekanlarda çalması, seviyor `small` klüplerin havasını, özellikle Amerika`da yaşadığı yerlerde, Avrupa turnesi yine daha salonlarda geçiyor. Mesela İstanbul`a Monako`daki Opera Garnier`den geliyor. Zorlu PSM`den sonra dört gün Milano Blue Note`da olacak ardından Dublin Olympia Tiyatrosu`nda olacak.

Ve tabii şarkıları...

Eskide beri kendi besteleri yanında Tom Waits gibi isimlerin şarkılarını yorumlamayı seviyor. Ünlü sanatçının yakınlarda yeni albümü çıktı; "Laik İlahiler". İsmi ilginç değil mi? Kendince sebebi var. Peyroux bu albümünde de Tom Waits, Allen Toussaint, Rahibe Rosetta Tharpe, Eric Clapton, Patti Smith ve 19. yüzyılda yaşamış söz yazarı Stephen Foster`ın şarkılarına yer vermiş. Pazartesi akşamı dinleyeceğimiz birbirinden güzel şarkılar bu isimlere ait. Albümün dikkat çeken bir yanı İngiltere Oxfordshire`da 12. yüzyıldan kalma çok eski bir kilisede kaydedilmiş olması. Daha önce bir turnede keşfettikleri kiliseyi bu albümde kullanmayı tercih etmiş. Kilise küçük, sadece ikiyüz kişilik yer var ve albümü kaydederken bölgede yaşayanları dinleyici olarak davet etmişler. Orada olan herkes için oldukça içten bir gün olmalı.

Albümde olduğu gibi basla gitarın içiçe ama ayrışmayı da seven, vokalin gitarı, gitarın bası, basın vokali takip ettiği şarkılar, sözlerle notaların, kısa ama etkili soloların ve basın kucaklayan sıcaklığı dinleyici üzerinde etkili. Bunu albümü dinlerken hissetmek mümkün kaldı ki konserde çok daha iyi hissedilecek. Konseri izleyecek müzikseverler, şanslısınız hadi :) bitmekte 2016`yı güzel bir konserle anılara katmak hoş olacak.

Albüm Eric Clapton`ın "Got You on My Mind"ıyla açılıyor, oradan Tom Waits`in "Tango Till They`re Sore"una uzanıyoruz. Bu satırları kaleme alırken şöyle yaptık, size de tavsiye ederiz, browserın bir penceresinde Eric Clapton`ın şarkısının orijinalini açıp-dinleyin, ardında Peyroux`un yeni yorumunu, çok güzel geliyor. Albümdeki nerdeyse tüm şarkılar için böyle yapmak mümkün. Müziğin ne kadar zenginleştiğine şaşacaksınız. Mesela, Waits`in üç dakikadan az şarkısını bir dakika fazladan uzatmış Peyroux. Kısacık yaylı bas intro etkileyici. Albümün en güzel şarkılarından olduğu şüphesiz. Peyroux tango ritmini Waits`e göre daha belirgin kullanmış. Albümde yeralan kendi bestesi "Hello Babe"in ardından Patti Smith`in "Tramping"iyle albüm sona eriyor.

Sonuç olarak...

"Laik İlahiler" albümü de, kuşkusuz konseri de oldukça sıcak duygularla dolu geçecektir. Müziğin basitliği, melodisi, samimiyeti, gitarın-basın tatmin ediciliği, vokalin içtenliği çok ünlü ve iyi bir şarkıcı olan bir aile yakını aile gecesinde şarkı söylüyor gibi hissettirecek size. Bu konseri kaçırmadığınıza memnun olacaksınız. Garanti bizden!
Okunma 2165 defa Son Düzenlenme Son Düzenlenme Aralık 04 2016
Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn
Baki Solak

Hobi olarak başladığı saksafon şu an hayatında önemli bir yer tutmaktadır.

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

Radyo Dinle

Arama

Bu Sayfayı Paylaşın

Bu Sayfayı Paylaşın

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

İletişim

E-mail:  bilgi@saksafonname.com

Hayırlı Olsun

  • Saksafon üzerine hazırlanan bu siteye emeği geçenlere teşekkür ederim.Kamil Serdengeçti

  • Türkçe kaynak bulma konusunda ümit veren bir site......Ahmet Kızıl

  • Ne zamandır böyle bir site bekliyordum. Teşekkürler.İsa Yamaner