Kayıt Ol

Şenol Küçükyıldırım Yeni Grubu "Centrifuge"

Pazartesi, 19 Ekim 2015 06:48 Haberler
(0 oy)

Avantgarde cazın öncü isimlerinden Şenol Küçükyıldırım yeni grubu "Centrifuge" ile konserlerini sürdürüyor.

Caz davulcusu Şenol Küçükyıldırım gitarist Çağlayan Yıldız ve Cihan Mürtezaoğlu ile trompetçi Can Uygan`dan oluşan "Centrifuge"  adını verdiği yeni grubuyla konserlerini sürdürüyor. Amerika`da Cecil  Taylor, Ornette Coleman ve John Cage gibi avantgarde müziğin önde gelen  üstatlarıyla birlikte çalışan Şenol Küçükyıldırım  yeni grubuyla "sound-based" `free improvize` müziğe yeni bir boyut  getiriyor. Weed, Inwards, Soundness ve MotherTongue konserleriyle büyük yankı uyandıran ve en son geçen yaz 22. İstanbul Caz  Festivali`nde izlediğimiz Küçükyıldırım grup üyeleriyle birlikte yine seslerin sınırlarında gezinerek keşfedilmemiş olanın izini sürüyor.

22 & 23 Kasım`da Kadıköy Karga`da grubun yeni albümü "now/is/a fairytale/far/away"in tanıtımını gerçekleştirecek "Centrfigue"ün yeni albümünün hikayesi Bağımsız Gör`seller kolektifince filme alındı. Serbest izleme yapılabilecek sergi kapsamında Emel Özcan`ın kişisel sergisi de izleyicilere sunulacak ve Centrifuge`ın canlı performansı da izleyicilerle buluşacak.

"now/is/a fairytale/far/away" beş parçadan oluşan bir albüm; 1 now, 2 is, 3 a fairytale, 4 far, 5 away. Albümün filmi ise yaklaşık 75 dakikalık bir çalışma. Bağımsız Gör`seller film ekibi Alp Giray Tabakoğlu, Emel Özcan, Mehmet Çetine, Yunus Tabakoğlu, Beste Balta ve Şenol Küçükyıldırım`dan oluştu.

Şenol Küçükyıldırım:

1960 yılında müzisyen bir ailenin oğlu olarak dünyaya gelen Küçükyıldırım  küçük yaşlarda davul çalmaya başladı. İlk öğretimi sonrası İstanbul  Devlet Konservatuvarı`nde keman ve İstanbul Üniversitesi`nde sanat  tarihi eğitimi alan sanatçı Okay Temiz`le çalışmaları sırasında Don Cherry ile tanıştı ve büyük sanatçıdan çok etkilendi. Bu tanışıklık Küçükyıldırım`ın Amerika`ya taşınması konusunda oldukça yönlendirici oldu ve sanatçı 1985 yılında George Russell`ın New England Konservatuvar`ndaki derslerine başladı. Bu sıra Joe Maneri ile mikrotonal müzik üzerine çalışan Küçükyıldırım  aynı zamanda Harvard`da elektronik müzik derslerine katıldı. Bu dönem  okul haricinde Boston`da caz klüplerinde free jazz performanslarına  katılmayı ihmal etmeyen sanatçı tüm bu çalışmalar esnasında sıradışı deneyimler  elde etti. Bu deneyimler sonrası Berklee`ye kaydoldu ve Ian Froman (davul), Joe Hunt (davul), Ed Blackwell ve Alan Dawson ile Jamey Haddad (perküsyon), Giovanni Hidalgo (perküsyon) gibi önde gelen caz müzisyenleri ile çalıştı. Besteleri okul tarafından beğenildi ve Berklee Rainbow Band tarafından çalındı.

Berklee`ye devam ederken, New York`ta Ornette Coleman`ın evine gidip gelmeye başlayan Küçükyıldırım  bu sıra Coleman`ın Cecil Taylor, Bern Nix, Raphe Malik, Billy Higgins,  Reggie Workman, Dewey Redman, Dave Liebman gibi arkadaşları ve caz  ustalarla çalmaya başladı. 2000 yılında Türkiye`ye dönen sanatçı Yıldız  Üniversitesi`nde caz teorisi ve ensemble dersleri vermeye başladı. 2005  yılında Aydın Esen ve John Lockwood ile "Şenol Küçükyıldırım Trio"yu  kurdu 12. Akbank Caz Festivali`ne katıldı. Aynı yıl "Soundness"  ismini verdiği bir diğer triosuyla konserler verdi.

Uzun  yıllar birlikte çaldığı Şevket Akıncı ve Murat Çopur ile  "Ways" isimli gruplarıyla 2008 yılında Akbank Caz Festivali`nde yeniden  sahne alan Küçükyıldırım bu dönem "Kar" ve "Live in İstanbul" isimli  albümleri kaydetti. Şevket Akıncı, Demirhan Baylan ve Robert Eigle ile  2011 yılında "Century" isimli albümü kaydeden Küçükyıldırım piyanist  Dave Bryant ile iki konser verdi. Son dönem "WeeD" grubuyla "Ghostwatch" albümünü kaydeden sanatçı yeni çıkacak yeni "nowisafairytalefaraway" isimli çalışmasını tamamladı ve halen Yıldız Teknik  Üniversitesi`ndeki görevine devam ediyor.

Okunma 1770 defa Son Düzenlenme Pazartesi, 19 Ekim 2015 06:52
Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn
Elif Gezer

Müzik öğretmenidir.

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

Layouts
Colors