Sitemize Katkıda Bulunun

Merhaba, Sitemize yazılarıyla katkıda bulunmak isteyenler, bize bilgi@saksafonname.com e-posta adresinden ulaşabilirler. Teşekkür ederiz.

Caz Müzisyeni Phil Woods Hayatını Kaybetti

Bebop Caz'ın öncü müzisyenlerinden alto saksofoncu 83 yaşındaki Phil Woods, salı günü Pensilvanya'da yaşamını kaybetti.

Temiz sesi ve kendine has tekniğiyle caz çevresinde saygı duyulan ve Billy Joel ve Paul Simon gibi sanatçılara eşlik etmiş Phil Woods, amfizem komplikasyonları nedeniyle salı günü ABD’nin Pensilvanya eyaletinde Stroudsburg’da öldü. Woods, Charlie Parker ile birlikte kendi kuşağındaki önde gelen alto saksofonculardan biriydi. Parker’ın, 1940 sonlarında caz müziğine kattığı canlı ve neşeli “Bebop” tarzı, Wood’un üretken caz kariyeri boyunca vazgeçilmez oldu ve aynı müzik türünün öncüleri oldular. Parker’ın lakabı “kuş”tu ve bir süreliğine Woods da benzer bir lakapla, “yeni kuş” ismiyle anıldı.

Wood, kariyeri süresince, yeteneği sayesinde büyük gruplar tarafından büyük ilgi gördü ancak o yıllara göre alışılmadık bir şekilde kendi solo parçalarını üretti. Besteci ve aranjör Oliver Nelson, Michel Legrand ve George Russell gibi pek çok kişiyle çalıştı ve trompetçi Clark Terry’e grubu Big Bad Band’i kurmasında yardım etti.

Wood son konserini bu ayın başlarında Pensilvanya eyaletindeki Pittsburgh şehrinde, Charlie Parker’ın 1995’te çıkardığı “Charlie Parker With Strings” albümüne ‘övgü’ için gerçekleştirdi. Pittsburgh senfoni orkestrasının eşlik ettiği konserde buson konserinde Wood, oksijen tüpünü sahnede bulundurmak bulundurmak zorunda kalmıştı.

Charlie Parker'ın geliştirmiş olduğu hızlı ritmiyle dikkat çeken      bebop ekolünü benimseyen usta sanatçı  amfizem hastası olduğunu hayranlarına bildirmşti.Caz müziğini 1930 ve 1940'lardaki altın çağlarından alarak pop müzikle bütünleştiren  öncü sanatçılardan bir tanesiydi.Ünlü saksafon ustası son olarak 4 Eylül’de sahneye çıkarak hayranları ile buluşmuştu.

Okunma 2326 defa Son Düzenlenme Son Düzenlenme Ekim 11 2015
Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn
Cavit Külebi

Saksafon tutkusu ilk günkü gibi devam etmektedir.

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

Kullanıcı Giriş

Radyo Dinle

Bu Sayfayı Paylaşın

Bu Sayfayı Paylaşın

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Arama

İletişim

E-mail:  bilgi@saksafonname.com