Kayıt Ol

Candy Dulfer

Pazar, 28 Haziran 2015 08:43 Saksafonistler
(0 oy)

Candy Dulfer, 19 Eylül 1969’da  Amsterdam yakınlarında küçük bir Hollanda köyünde doğdu. Flemenk jazz ekolünden gelen bir ailede büyüdü.Tanınmış bir tenor saksafon ustası olan babası Hans Dulfer, Sonny Rollins, Coleman Hawkins ve Dexter Gordon ekolünde kızını yetiştirdi. Annesi Inge halen Candy’nin menajerliğini yapmaktadır.

 7 yaşında saksafon çalmaya başlayan genç sanatçı, 11 yaşında babasıyla birlikte ilk defa sahneye çıktı. Mızıkayı da ustalıkla çalan Candy, 14 yaşında ilk grubunu kurarak Jazz Club Circuit’de çıkmaya başladı ve şimdiki grubu olan Funky Stuff’ da o dönemde doğdu.

Funky Stuff ve Candy’nin, 1987 yılında Madonna ile birlikte Avrupa turnesine katılmak üzere davet edilmeleri başarılarının bir göstergesiydi. Daha sonra Prince’den aldıkları benzer bir davet ,ani ve beklenmeyen bir şekilde iptal edilse de ,Prince başka bir şovunda Candy Dulfer’e sahnede yer vererek bir anlamda hatasını telafi etmiş oldu. Prince ile yaptığı “ Party Man With A Cry Of  When I Want Sax” adlı videomix ve “I Call For Candy” isimli çalışmalarla başarısını pekiştiren ve meşhur olan Candy, Eurythmics gitaristi David Stewart ile düet yaptığı “ Lily Was Here” ile 1990 yılında İngiltere hit listelerinde 6 numaraya kadar yükseldi. Dave Gilmour, Aretha Franklin, Van Morrison ve Pink Floyd ile yaptığı çalışmalarla da müzik dünyasında iyice tanınan Candy Dulfer,grubun üyesi olan erkek arkadaşı Thomas Bank ( Klavye) ile birlikte Amsterdam’da yaşamaktadır.

Candy Dulfer’ın Saxuality (1991), Sax-A-Go-Go (1993) , For The Love Of You ( 1998), The Best Of Candy Dulfer (1998), What Does It Take And Girl’s Night Out (1999) isimli beş albümü bulunmaktadır.

Okunma 1531 defa Son Düzenlenme Pazar, 28 Haziran 2015 08:47
Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn
Cavit Külebi

Saksafon tutkusu ilk günkü gibi devam etmektedir.

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

Layouts
Colors