Kayıt Ol

Michael Brecker

Pazar, 28 Haziran 2015 08:40 Saksafonistler
(0 oy)

1949 yılında Pennsylvania’da doğan Michael Brecker avukat ve aynı zamanda caz piyanisti olan babası sayesinde müzikle tanıştı. Müzik okulunda klarnet dersleriyle başlayan Brecker o dönemlerdeki idolü Cannonball Adderly’i dinledikten sonra saksafona yöneldi.

Meslek hayatının büyük bölümünü stüdyo müzisyeni olarak geçirdi, Paul Simon’dan Yoko Ono’ya kadar pek çok isme eşlik etti. 1970'lerde caz rock grubu Dreams‘da çalan Brecker daha sonra ağabeyi Randy Brecker ile Brecker Brothers Band funk grubunu kurdu. Selmer Mark VI 86,000 serisinden bir saksofon kullanıyordu. Basçı Chris Minh Doky’nin albümü ‘The Nomad Diaries’, son kaydıdır. Sahneye de son olarak Herbie Hancock’la Carnegie Hall’de çıkmıştır. 11 Grammy’li sanatçı 13 Ocak 2007'de 59 yaşında kan kanserinden hayatını kaybetti.

70-80'li yıllar arasında bir çok değişik sanatçı ile çalışmıştır. Steps grubu ile fusion tarzında çok önemli çalışmalar yapmış ve bu arada poptan caza kadar uzanan geniş bir yelpazede en tanınmış stüdyo müzisyenlerinden bir tanesi haline gelmiştir. 80'li yılların ortalarından itibaren kendi adını taşıyan albümü ile hem solo kariyerine başlamış hem de Grammy alarak ününü dünyaya duyurmuştur.

Caz piyasasındaki bütün ünlü müzisyenler ile albüm kayıtları yapmış ve Herbie Hancock’un New Standarts albümündeki soloları ile son yılların bu en önemli caz çalışmasına önemli bir katkı sağlamıştır.

Okunma 1487 defa
Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn
Cavit Külebi

Saksafon tutkusu ilk günkü gibi devam etmektedir.

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

Layouts
Colors