Sitemize Katkıda Bulunun

Merhaba, Sitemize yazılarıyla katkıda bulunmak isteyenler, bize bilgi@saksafonname.com e-posta adresinden ulaşabilirler. Teşekkür ederiz.

Batu Şallıel ile Söyleşi

Merhaba, ben Batuhan Şallıel. 11 Ağustos 1994 Mersin`de doğdum. Babam aynı zamanda öğretmenim olan Mümin Şallıel’dir.

Kendinizi tanıtabilir misiniz?
Merhaba, ben Batuhan Şallıel. 11 Ağustos 1994 Mersin`de doğdum. Babam aynı zamanda öğretmenim olan Mümin Şallıel’dir. Müzisyen, saksofoncu bir babanın oğullarına geçen saksofon sevgisini taşıyoruz.

Ağabeyim Anıl ile 6-7 yaşlarındayken babamız konserlerinden dönüp de uyuduğunda gizlice annemizden anahtarı isteyip, ya da arayıp bulup saksofon kutusunun kilidini açıp uzun uzun saksofonu koklayıp, bakardık. Ama hiç dokunmadan! Çünkü asla zarar vermememiz gerektiğini, çok hassas bir enstrüman olduğunu da biliyorduk.

batu001Ben 9, Anıl 10 yaşında iken caz saksofon eğitimimize babamız Mümin Şallıel tarafından başladık. Bu yolculuk bugün halen sürmekte, babamızdan hala her gün birşeyler öğreniyoruz. Gerçekten çok şanslıyız. İlk saksofona başladığımızda, elimizde hiç metod olmadan tamamen babamızın yazdığı çalışmalar ve besteler ile çalıştık.

11-12 yaşlarımız da 13. Uluslararası Genç Caz Yarışması`nda babamızın bestelerini çalmıştık. Jüride çok değerli müzisyenler ve jüri üyeleri vardı. Değerli Önder ve Zuhal Focan ile tanışma fırsatını da ilk o zaman yakalamıştık.
Çalışmalarımız o zamanlar filizlenmeye başlamıştı. İki yıl sonra ağabeyim Anıl Şallıel ile 13-14 yaşlarındayken Şallıel Bros. projesi ile ilk olarak Nardis Jazz Club`da ve Kanyon AVM`de sahne aldık. Birkaç yıl sonra ağabeyim ve ben besteci ve söz yazarı Göksel ile sahne almaya başladık. Farklı projeler ve albüm kayıtlarında yer aldık. Daha sonra 2012 yılında Şallıel Bros What Da Funk Project`i kurduk. Görüntülü Live Recording Session`dan sonra Ghetto`da GHETTOGETHER Party`s ile birçok müzisyeni konuk sanatçı olarak davet ettik. Omar, Kelli Sae gibi...

2014 Şubat ayında Önder Focan abimden telefon geldi. “Batu, Riga Jazz Stage adında Letnoya`nın başkenti Riga`da yapılan Genç Caz Saksofon yarışması var, katılmak ister misin” dedi. Çok mutlu oldum, başvurumu yaptık. 2 Nisan günü Riga`ya gittik ve 10 dakikalık provayı Riga Jazz Quartet ile yaptım. 3 Nisan günü yarı final oldu. 5 dakikalık performans süresi, tek parça! Gecenin sonunda yarı final birincisi olarak çıktım. 4 Nisan, 4 saksofoncu olarak süper finale kaldık. Prova sabah, akşam final var. 15 dakika maksimum prova süresi, 2 parça çalacağız. Aşık Veysel`den Uzun İnce Bir Yoldayım, Mike Stern, Friday Night At the Cadillac Club çaldım ve Grand Prix`yi kazandım. Kazanan tek parça ile tekrardan sahneye çıkacak dediler. Kuliste beklerken, Batu sahneye koş, seni çağırıyorlar dedi organizasyondan Gerda Cevere. Saksofonunu bırak ve git dedi. Bırakıp sahneye çıktığım da basçı, Estonya Caz Festivali`nin direktörü Toivo Unt elinde bir plaket ile bekliyordu. Anlam veremedim, yanına gittiğimde gördüm ki bir de "En İyi Caz Solo” ödülünü kazanmışım. Çok şaşırdım ve mutlu oldum. Teşekkür edip şaşkınlıkla sahneden indim.

Okunma 6049 defa Son Düzenlenme Son Düzenlenme Temmuz 21 2015
Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

Kullanıcı Giriş

Radyo Dinle

Bu Sayfayı Paylaşın

Bu Sayfayı Paylaşın

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Arama

İletişim

E-mail:  bilgi@saksafonname.com