Sitemize Katkıda Bulunun

Merhaba, Sitemize yazılarıyla katkıda bulunmak isteyenler, bize bilgi@saksafonname.com e-posta adresinden ulaşabilirler. Teşekkür ederiz.

Yeni Notamız G (Sol)

Bu dersimizde öğrendiğimiz D (Re), C (Do), B (Si), A(La) notalarına ek olarak G (sol) notasını ekleyeceğiz ve genel tekrar yapacağız.

Yeni notamız : G (Sol)....

G

Aşağıdaki resimde görüldüğü üzere sadece sol elimizin işaret, orta ve yüzük parmaklarını kullanıyoruz.

 

G2

Varsa metronom yardımıyla yoksa da ayağımızla tempo tutarak aşağıdaki şekilde notamızı çalacağız. Ama önce sizin için kaydedilmiş ses dosyasını dinleyiniz.

 

 

Şimdi sıra sizde... G (Sol) notasını Birlik Nota olarak çalacağız. Aynı şekilde Es süremiz de Birlik'tir. Es'lerin hakkını veriniz; çalmayınız!!!

1

 

Şimdi de aşağıdaki parçada notamızı dörtlük nota olarak bir önceki derste öğrendiğimiz notalarla birleştirerek çalacağız. Ama önce sizin için kaydedilmiş ses dosyasını dinleyiniz.

 

 

Şimdi de siz çalmayı deneyiniz. Bu sefer nota ve es değerleri Dörtlük'tür.

2

 

  Aşağıdaki parçayı çalarken Tekrar İşaretine dikkat ediniz. Ama önce sizin için kaydedilmiş ses dosyasını dinleyiniz.

 

 

Şimdi çalma sırası sizde....

3

 

Aşağıdaki parçada önceki notaları tekrar hatırlayalım. Ama önce her zamanki gibi sizin için hazırlanmış ses dosyasını dinleyiniz.

 

 

Şimdi sıra sizde...

4

 

Aşağıdaki parçada Nota ve Es değerleri ikiliktir. Yani her bir Nota ve Es, iki vuruşa denk gelir. İkilik Es, üçüncü çizgiye temas eder. Birlik Es ise dördüncü çizgiye temas eder. Farka dikkat edelim. Ama önce her zamanki gibi sizin için hazırlanmış ses dosyasını dinleyiniz.

 

 

Şimdi sıra sizde...

5

 

 Yanaklarınızı şişirmeyiniz!!!!!. Nefes Alma işareti nerede nefes alabileceğinizi gösterir. Nefessiz kalacağım diye sakın panik yapmayınız. Tekrar İşaretini unutmayınız. Ama önce her zamanki gibi sizin için hazırlanmış ses dosyasını dinleyiniz.

 

 

Şimdi sıra sizde...

 66

 

  Aynı anda iki parmağınızı kaldırmanız gerektiğinde ikisini de EŞ ZAMANLI kaldırınız. Nefessiz kalacağım diye sakın panik yapmayınız; işareti bekleyiniz. Birlik Es, dört vuruş sessiz kalmak demektir. Ama önce her zamanki gibi sizin için hazırlanmış ses dosyasını dinleyiniz.

 

 

Şimdi sıra sizde...

 7

 

  Aşağıdaki parçada, Diyez işareti F (Fa) notasının Fa Diyez olarak çalınacağını gösterir; ama  bu parçada F (Fa) notası olmadığı için sizi şu an ilgilendirmiyor. Siz nefessiz kalacağım diye sakın panik yapmayınız; işareti bekleyiniz. Ama önce her zamanki gibi sizin için hazırlanmış ses dosyasını dinleyiniz.

 

 

Şimdi sıra sizde...

 8

 

  Aynı anda iki parmağınızı kaldırmanız gerektiğinde ikisini de EŞ ZAMANLI kaldırınız. Nefessiz kalacağım diye sakın panik yapmayınız; işareti bekleyiniz. Ama önce her zamanki gibi sizin için hazırlanmış ses dosyasını dinleyiniz.

 

 

Şimdi sıra sizde...

9

 

Bol bol egzersiz yapıyoruz. Yeni öğrendiğimiz notaları uzun uzun üflüyoruz....

Okunma 3319 defa Son Düzenlenme Son Düzenlenme Mart 05 2017
Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn
Salih Akelli

Caz müziği ve özellikle saksafon üzerine olan ilgisi kazanımlarını paylaşma arzusuyla birleştiğinde sizler için değerli yazılar hazırlamasına olanak kılmaktadır.

Bu kategoriden diğerleri: « Sekizlik Nota ve Örnek Parçalar

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

Kullanıcı Giriş

Radyo Dinle

Bu Sayfayı Paylaşın

Bu Sayfayı Paylaşın

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Arama

İletişim

E-mail:  bilgi@saksafonname.com