Sitemize Katkıda Bulunun

Merhaba, Sitemize yazılarıyla katkıda bulunmak isteyenler, bize bilgi@saksafonname.com e-posta adresinden ulaşabilirler. Teşekkür ederiz.

31. Akbank Caz Festivali Özel

Akbank Caz Festivali bu yıl 1-10 Ekim tarihleri arasında şehri cazın farklı renkleriyle 31. kez buluşturacak.

Elif Çağlar Quartet feat. Defjen Daf Ensemble

Bu konserin dikkat çeken iki özelliği var. İlki, Elif Çağlar'ı sık izlediğimiz Sonic Boom projesi dışında Bilal Karaman'ın lezzetli 'manouche' gitarına ek Tarık Aslan'ın renkli projesi Defjen ile sahnede izlemek farklı bir tecrübe olacak. İkincisi ise, konserin gerçekleşeceği Galataport İstanbul Paket Postanesi. Galataport bundan sonra İstanbul'un ticari ve kültürel hayatında önemli yer kaplayacağa benziyor. Daha önce böylesi bir etkinlikle açılış yapıldı mı bilmiyoruz ama bundan sonra burada sık sık konser izleyeceğimiz kesin. Madem öyle, gelin açılışı bu konserle yapalım.

Şehrin yeni sahnesinde ikili buluşma

İlginçtir, bu konserin de iki özelliği var. İlki, Kamufle ve Lara di Lara konserinde de önceki gibi ikili sahne buluşmasına tanık olacağız. İkincisi ise, yine yeni bir mekân olarak Müze Gazhane. Kadıköy'ün bu eski sanayi mekânı İBB tarafından düzenlenerek kültür sanat adası olarak faaliyete geçti. Kadıköy ve İstanbul için önemli kazanç olan Müze Gazhane sadece konseri değil mekânı ve semti keşfetmek bakımından da önemli bir fırsat olacak.

“Nazdrave” rüzgarı esmeye devam ediyor

Müze Gazhane'nin bir diğer konseri Ceylan Ertem ile Ediz Hafızoğlu'nun üç yıldır sürdürdüğü "Nazdrave" projesinin yeni konseri olacak. Bu konserin özelliği hep kalabalık ve coşkulu bir sahnesi olması bu kez de 8 kişilik müzisyen kadrosuyla gümbür gümbür bir Kadıköy gecesi olacaktır.

 

Babadan oğula Ramazan Sesler

31. Akbank Caz Festivali'nin bu yılki mekân sürprizlerinden Swissotel Sultan Park. Klarnet efsanesi Selim Sesler'in klarnetçi oğlu Ramazan Sesler'in projesi hem babasının mirasını yaşatması hem müziğinin çok renkliliği bakımından festivalin heyecan verici soundlarını Maçka sırtlarından boğaza yayacağa benziyor. Sahnedeki kadro buluşması da ayrıca dikkat çekiyor.

Cenk Erdoğan'dan festivallik proje

Akbank Caz Festivali bu sene konser mekânlarını ikili konserler halinde düzenlemiş. Sultan Park'ın ikinci konserinde Cenk Erdoğan'ın 'tam festivallik' yeni projesi OttoJazz'da izleyeceğiz. Ekibine davet ettiği kemençe (Emre Erdal) ve neyzen (Muhammed Ceylan) ile Erdoğan dinleyicisini makam müziğinden cazın sularına doğru yüzülen berrak bir denize davet ediyor. Festivalin armonik bakımdan en dikkat çeken projelerinden biri olacağı muhakkak. Gidilecekler listesinde bold bir TIK'ı hakediyor.

İlhan Erşahin’e ağır top konuk; Arto Tunçboyacıyan

Bu sene İlhan Erşahin'i özleme fırsatı bulamadık desek yeridir zira epey izledi İstanbullular. İstanbul Sessions projesi de yeni proje değil ama özlediğimiz bir isim olan Arto Tunçboyacıyan'ın dahil olması konseri tümden farklılaştırıyor, muhtemelen Pozitif de bu konsere bu sebeple yer vermeyi tercih etti. Erşahin ile Arto eski tanış, birçok kez beraber konser verdiler onları yeniden sahne üstünde izlemek hoş olacak, ayrıca, Arto'nun katkısı müziği ikiye katlayacaktır emin olabilirsiniz.

Festivalin büyük ustası Okay Temiz Oriental Wind

Zorlu PSM'deki bir diğer konser ise Okay Temiz'in ömürlük projesi Oriental Wind. Okay ağabeyin buna benzer bir önceki konseri Babylon da idi ve o konseri izleyenler salonun nasıl curcunaya döndüğünü hatırlar. 8 kişilik kadrosuyla zurna, trompet, saksofon bilimum nefesliler ve diğer enstrümanlarla cıvıl cıvıl müziğe hazır olun. Konserin sürprizi Okay Temiz'in oğlu Tom artık büyüdü ve babasının konserlerinde klavyeler ona emanet.

Baki Duyarlar “JazzArk Project” feat. Şennur Dinleyen Tolga Karaslan

Baki Duyarlar'ın yıllara sari projesi JazzArk mesela özlediğimiz projelerdendir. Duyarlar bu konserde piyano, vurmalı, kontrbas ve uda yer vermiş. Çarpıcı bir enstrüman dağılımı. Bir diğer altı çizilesi detay ise Şennur Dinleyen'in sesi olacak. Duyarlar'ın projesi Akdeniz+Türk tınılarından caza uzanarak dinleyiciye Mare Nostrum gibi gelecektir. Kaçmaz. Not alın.

Oğuz Büyükberber ve caz arkadaşları

31. Akbank Caz Festivali programında Türkiye caz hava sahasına dair çarpıcı kombinasyonlara yer vermiş. Sadece bu festival için oluşan projeler renk ve zenginlik içeriyor ki bir caz festivali için gerek şart budur. Oğuz Büyükberber konseri Tolga Tüzün, Can Kozlu, Derya Türkan ve Apostolos Sideris'li projesiyle dikkat çekiyor. Aslında, bu festivalde Tolga Tüzün de hazır yeni albümü ^Phoenix"i  çıkarmışken ayrı bir lansman konseri verebilirdi ve festivale fevkalade yakışırdı, niye düşünülmedi acaba ama onu sahnede Oğuz Büyükberber'le izlemek iyi gelecek. Kaçırılmaması gerekenler listesinde mutlaka yer verin.

Mehmet Uluğ Gecesi: Selen Gülün “Kadınlar Matinesi” feat. Çağıl Kaya, Özge Fışkın ve Jülide Özçelik

Selen Gülün'ün "Kadınlar Matinesi" son yılların vazgeçilmezlerinden oldu. Sahnede klavye, klarnet, saksofon, bas gitar ve perküsyon yanında bir o kadar vokal olması, vokallerin de Çağıl Kaya, Jülide Özçelik, Özge Fışkın gibi etkileyici sesler olması bu konseri festivalde gidilecekler listesine iliştirmemizi şart koşuyor.

Güç Başar Gülle'den sentetik vizyon

Bakın bir çarpıcı proje daha. Müziği kadar müzik üzerine düşünceleriyle de önemli bir sanatçı olan Güç Başar Gülle festival için “Synthetic Vision” isimli bir proje oluşturmuş. Yıllardır makam müziği ile caz arasında ilişki kurmaya çalışan Gülle Osmanlı-Türk müziği ve Ortaçağ estetik algısının dayandığı çok boyutluluğun Synthetic Vision için ilham verici olduğundan yola çıkarak festivalin dikkat çeken gecelerinden birine imza atacak. Tha Badau Akasya sahnesinde o gece biraraya gelmesi zor bir ekibin buluşmasına da tanıklık edeceğiz. İşte, yıl içinde izleme fırsatını bulamayacağımız projelerden biri daha.

Deniz Taşar JAmZZ Session

Genç kuşağın özgün seslerinden Deniz Taşar'ın Nardis'de sahne alması da altı çizilicek bir gece olacaktır. Yayınladığı son çalışması “Pişman Olunmayan Dünler”den müzikleri seslendirecek genç sanatçıya sahnede piyano, trompet, bas ve davul eşlik edecek.

Okunma 440 defa Son Düzenlenme Son Düzenlenme Eylül 17 2021
Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn
Rahmi Erdem

Saksafon sevdası bizlerle buluşmasına vesile olmuştur. 

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

Kullanıcı Giriş

Radyo Dinle

Bu Sayfayı Paylaşın

Bu Sayfayı Paylaşın

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Arama

İletişim

E-mail:  bilgi@saksafonname.com