Sitemize Katkıda Bulunun

Merhaba, Sitemize yazılarıyla katkıda bulunmak isteyenler, bize bilgi@saksafonname.com e-posta adresinden ulaşabilirler. Teşekkür ederiz.

49. İstanbul Müzik Festivali Özel

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından düzenlenen 49. İstanbul Müzik Festivali, 18 Ağustos – 16 Eylül tarihleri arasında müzikseverlerle buluşuyor.

İstanbul Müzik Festivali, fiziksel konserlere verdiği bir senelik aradan sonra, tarihinde ilk kez tüm konserleri açık hava mekânlarda gerçekleştirmeye hazırlanıyor. İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından düzenlenen 49. İstanbul Müzik Festivali, 18 Ağustos – 16 Eylül tarihleri arasında müzikseverlerle buluşuyor. Bu sene “Başka Bir Dünya Mümkün” temasıyla düzenlenecek festival bu yıl Türkiye ve yurt dışından 30’un üstünde solist, topluluk ve orkestrayı, bir ay boyunca 14 farklı mekânda ağırlayacak.

Açılış Konseri̇: Tekfen Fi̇larmoni̇ Orkestrası & Anna Vinnitskaya

Festivalin açılış konserinde şef Aziz Shokhakimov yönetimindeki Tekfen Filarmoni Orkestrası, birçok ödüle layık görülen, tutkulu yorumları ve cesur tekniğiyle hızla yükselen piyanist Anna Vinnitskaya’ya eşlik edecek. Bu konser, açık havada klasik müzik keyfini yaşamak isteyenler için birebir…

Tarih: 18 Ağustos Çarşamba 20.00

Mekan: Harbiye Cemil Topuzlu Açıkhava Tiyatrosu

Fazıl Say “Doğanın Sesi”

Fazıl Say’ın, festivalin “Başka Bir Dünya Mümkün” temasıyla direkt bağ kuran Kaz Dağları ve Yürüyen Köşk başlıklı eserlerini seslendireceği konserde Say’a kendisiyle daha önce sayısız konser vermiş casalQuartett ve keman sanatçısı Friedemann Eichhorn eşlik edecek. Müzik ile doğayı buluşturacak bu özel gecede ayrıca Fazıl Say’ın izleyicilere bir sürprizi olacak: Say’ın yeni piyano sonatı “Yeni Hayat”ın dünya prömiyeri bu konserde gerçekleştirilecek.

Tarih:19 Ağustos Perşembe 20.00

Mekan: Harbiye Cemil Topuzlu Açıkhava Tiyatrosu

Yıldızlarla Oda Müziği: Altun & Rudin & Şentürker

İstanbul Müzik Festivali’ne dördüncü kez konuk olacak, Rus ekolünün en önemli temsilcilerinden, viyolonselci, şef, piyanist ve klavsenci Alexander Rudin’e bu özel konserde piyanist İris Şentürker ve viyola sanatçısı Efdal Altun eşlik edecek. Dünyaca ünlü müzisyene, Rahmi M. Koç Müzesi’nde düzenlenecek konser öncesinde 48. İstanbul Müzik Festivali’nin Yaşam Boyu Başarı Ödülü de takdim edilecek. 

Tarih: 20 Ağustos Cuma 20.00

Mekan: Rahmi M. Koç Müzesi 

Bifo Özel: Borusan Quartet & Paul Meyer

“BİFO Özel” serisi kapsamında Borusan Quartet, Paul Meyer ile Sakıp Sabancı Müzesi Fıstıklı Teras’ta buluşuyor. Kariyerinde hızlı adımlarla ilerlemiş, Fransa Sanat ve Edebiyat Nişanı’nın da sahibi olan yıldız klarnetçi Meyer, konserde Mozart’ın tamamlanmış tek klarnet beşlisi olan “Stadler” adlı eseri kendi virtüözitesiyle sergileyecek.

Tarih: 25 Ağustos Çarşamba 20.00

Mekan: Sakıp Sabancı Müzesi Fıstıklı Teras

İlhan Usmanbaş 100 Yaşında!

Bu özel gecede, tüm yaşamını müziğe, yeniliğe ve “başka” olanın sesine adayan, Türkiye’nin çağdaş bestecilerinden İlhan Usmanbaş’ın 100. yaşı kutlanıyor. Sanatçının yorumu incelik isteyen eserlerini ise çağdaş Türk müziği eserlerinin bestelenmesine ve yorumlanmasına ciddi bir katkı gösteren Diskant Çağdaş Müzik Topluluğu seslendirecek. Konserde ayrıca Usmanbaş’ın öğrencilerinden Ahmet Altınel, Özkan Manav ve Mehmet Nemutlu’nun bu özel konser için besteledikleri eserlerin dünya prömiyerleri gerçekleşecek.

Tarih: 26 Ağustos Perşembe 19.30

Mekan: ARTER Arka Bahçe

Festival Orkestrası & Hande Küden

Berlin Filarmoni Orkestrası’na Türkiye’den kabul edilen ilk keman sanatçısı olan Hande Küden’in solist olarak sahne alacağı konserde kendisine Ricordi Şeflik Ödülü sahibi Cem Mansur yönetimindeki Festival Orkestrası eşlik edecek. Küden, Tchaikovsky ve Camille Saint-Saens’ın eserlerini seslendirirken; Festival Orkestrası da festivalin temasıyla bağlantılı olarak iki önemli Amerikalı bestecinin doğa üzerine yazdığı eserleri seslendirecek. Saint Benoît Fransız Lisesi Avlusu’nda gerçekleşecek bu konseri kaçırmayın!

Tarih: 31 Ağustos Salı 20.00

Mekan: Saint Benoît Fransız Lisesi Büyük Avlu

“Sahnede İsyan” Ufuk & Bahar Dördüncü

Değişim, dönüşüm ve isyanı aynı potada eriten, hep özgün fikirlerin peşinden koşan, çağdaş müziğin önemli isimlerinden Ufuk & Bahar Dördüncü ikilisi festivale 10. yılına adım atan “Sahnede İsyan” projeleriyle konuk oluyor. Dünya çapında ün kazanan albümleriyle müzikseverlerin hayranlığını kazanan ikilinin Debussy ve Stravinsky etkileriyle oluşturdukları yenilikçi repertuvara, Jean-Luc Godard’ın asistanı Fabrice Aragno’nun doğa, dans, Mısır ve Prag devrimlerinden esinlenerek oluşturduğu film eşlik ediyor. 

Tarih: 1 Eylül Çarşamba 20.00

Mekan: Saint Benoît Fransız Lisesi Büyük Avlu

Bifo Özel: “Piazzolla 100 Yaşında”

Maximum Uniq Açıkhava sahnesinde, yıldızların altında bir tango gecesi… Festival, tangoya senfonik bir yaklaşımla yeni bir soluk veren, müzik tarihine iz bırakmış değerli besteci Astor Piazzolla’nın 100. yaşını kutluyor! Bu özel gecede bestecinin eserlerini, Avrupa’da yeteneğiyle kendini kanıtlamış Tabita Berglund yönetimindeki Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası ve akordeonu tek başına yeniden icat ettiği söylenen Martynas Levickis seslendirecek. 

Tarih: 2 Eylül Perşembe 20.00

Mekan: Maximum Uniq Açıkhava

Modigliani Quartet “Bir Prömiyer: Vasks”

Peteris Vasks’ın, Beethoven’dan esinle yaylı dörtlü için yazdığı son eseri olan 6 numaralı quartetinin Türkiye prömiyerinin gerçekleşeceği konserde, eserleri 2003 yılında kurulan topluluk Modigliani Quartet’ten dinleyeceğiz. Peteris Vasks’a festivalin bu yılki Yaşam Boyu Onur Ödülü’nün sunulacağı gecede, sanatçının insan ve doğa etkileşimini folklorik unsurlarla yansıttığı eserleriyle festivalin teması da yansıtılacak.

Tarih: 6 Eylül Pazartesi 20.00

Mekan: Four Seasons Hotel İstanbul at the Bosphorus

Simon Ghraichy


Meksika, Lübnan ve Fransız kültürlerini bünyesinde barındıran ve ismi artık klasik müziğin yıldız isimleri arasında yer alan Simon Ghraichy yüksek enerjisiyle festivale konuk oluyor. Genç bir kitlenin takip ettiği, “piyanonun rock yıldızı” olarak da anılan dikkat çekici müzisyen, birçok ünlü bestecinin eserlerini kendi yorumuyla piyanoya uyarlıyor. Fransız Sarayı bahçesinde düzenlenecek konserde Ghraichy parçalarıyla dinleyicileri kültürlerarası bir serüvene çıkaracak. 

Tarih: 8 Eylül Çarşamba 20.00

Mekan: Fransız Sarayı

Müzik Rotası

İstanbul Müzik Festivali’nde her yıl diğer konserlerden ayrışan, festivalin özel projelerinden Müzik Rotası bu sene İstanbul’un eşsiz manzarası eşliğinde katılımcılara görsel ve işitsel bir şölen sunmaya hazırlanıyor. Şehir hatları vapurunda gerçekleşecek etkinlik, saat 11.00 ve 14.00 olmak üzere iki turdan oluşuyor. Her turda üç konserin yer alacağı etkinlikte, ilk konserde Ukraynalı genç kemancı Orest Smovhz ve kontrbasçı Nazarii Stets geçmişten günümüze bir yolculuğa çıkaracak dinleyicileri. Ardından bol ödüllü Aureum Saksafon Dörtlüsü, geleneksel ile çağdaş müziği sentezlediği ilham verici ve özgün repertuvarlarıyla herkesi hayran bırakacak. Son olarak ise dört çellist arkadaştan oluşan Cello Paradiso farklı coğrafya ve dönemlerin müziklerini bir araya getiren zengin bir repertuvar sunacak. 

Tarih: 11 Eylül Cumartesi 11.00-13.20 / 14.00-16.20

Mekan: Şehir Hatları Vapuru

Sarı Çiçek: 700. Yılında Yunus Emre ile İnsana Ve Kâinata Dair Bir Müzik Projesi

Festivalin bu seneki temasıyla bağlantılı olarak dayanışmayı, barışı, kardeşliği ve doğa sevgisini müzikle aktaran bu özel proje Yunus Emre’ye odaklanıyor. UNESCO’nun Yunus Emre’yi anma yılı ilan ettiği bu yılda, festivale özel olarak Şirin Pancaroğlu ve Bora Uymaz tarafından kaleme alınıp Yunus Emre’nin dizeleriyle birleşen bestelerin dünya prömiyeri gerçekleşecek. Klasik müzik geleneğinden gelen fakat doğaçlama, tango ve öncü türlerdeki çalışmalarıyla takdir kazanan Şirin Pancaroğlu ile İzmir Devlet Klasik Türk Müziği Korosu solisti ve farklı türlerde 800’den fazla besteye sahip Bora Uymaz, konserde beraber sahnede olacak.

Tarih: 13 Eylül Pazartesi 20.00

Mekan: Four Seasons Hotel İstanbul at the Bosphorus

Bifo Özel: Borusan İstanbul Filarmoni̇ Orkestrası & Khatia Buniatishvili

Festival bu sene, olağanüstü yeteneği daha çocuk yaşta fark edilen dünyaca ünlü yıldız piyanist Khatia Buniatishvili’yi ağırlıyor! Dünya çapında bir üne sahip olan, konserlerinde her daim ayakta alkışlanan Gürcü piyaniste bu özel gecede ödüllü şef Rebecca Tong yönetimindeki Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası eşlik edecek. Harbiye Cemil Topuzlu Açıkhava Tiyatrosu’nda gerçekleşecek bu konser, festivalin kaçırılmaması gereken konserlerinden biri…

Tarih: 14 Eylül Salı 20.00

Mekan: Harbiye Cemil Topuzlu Açıkhava Tiyatrosu

Okunma 511 defa Son Düzenlenme Son Düzenlenme Ağustos 10 2021
Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn
Rahmi Erdem

Saksafon sevdası bizlerle buluşmasına vesile olmuştur. 

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

Kullanıcı Giriş

Radyo Dinle

Bu Sayfayı Paylaşın

Bu Sayfayı Paylaşın

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Arama

İletişim

E-mail:  bilgi@saksafonname.com