Bu sayfayı yazdır

Terri Lyne Carrington ile Söyleşi

"Türk dinleyicisi caz aşığı..."

Carlos Santana, Dianne Reeves, Wayne Shorter’in yanı sıra birçok önemli sanatçıyla çalışmış dünyaca ünlü caz davulcusu Terri Lyne Carrington, müziğini paylaşmaya geldiğini söyledi.

İki Grammy ödülüne sahip davulcu, besteci ve grup lideri Terri Lyne Carrington, yeni projesi “ Terri Lyne Carrington’s Mosaic Project: Love&Soul” ile Türk dinleyicisiyle buluştu.

Müziğe ve davul çalmaya nasıl başladınız?
 
Ben doğmadan önce yaşamını yitiren dedem, davul çalarmış. Babam da saksafon ve davul çalardı. Ben yedi yaşındayken babam, yanımda dedemin davulunu tüm ekipmanlarıyla beraber kurmuştu. Ben davulla oynamaya başladım ve o günden sonra hiç durmadan davul çaldım.

Müzikte gelişirken örnek aldığınız müzisyenler var mı?

Evet, Herbie Hancock, Quincy Jones and George Duke. 

Neden?
 
Çünkü onlar caz alanında çok başarılı oldular. Gerçi ben müzikte birçok farklı tarzı da seviyorum.
  
Caz alanında idol olarak gördüğünüz sanatçılar var mı?
 
İdolüm yok ama hayranı olduğum çok sanatçı var. Roy Haynes inanılmaz ve hala inanılmaz olmaya devam ediyor. Wayne Shorter ise benim büyük akıl hocamdır. Miles Davis’i de severim.
 
Repertuvarınızı hazırlarken nelere dikkat ediyorsunuz?
 
Melodinin konuşuyor, bazı duyguları anlatıyor olmasına dikkat ederim; kalbime dokunan ve korkunç tekrarları olmayan melodiler olmasını tercih ederim.
 
Davulu sanki bedeninizin bir parçasıymış gibi çalıyorsunuz.  Bir müzisyenin bu derece başarılı olabilmesi için ne yapması gerekiyor?
 
Bir müzisyenin çaldığı enstrümanıyla bağlantı içinde olması gerekiyor. Bunun yanı sıra müzik aleti de müzisyen tarafından rahat kullanılabilmeli. Ayrıca sahnedeki diğer müzisyenlerin dışında seyirciyle de bütün içinde güçlü bir bağ kurmalı. Aynı zamanda bir müzisyenin enstrüman üzerinde etkileyici olması için yeterince güçlü bir tekniğe sahip olması şart.

Terri Lyne Carrington, 1989 yılında ilk Grammy adayı olan “Real Life Story” adlı albümünde Carlos Santana, Grover Washington Jr, Dianne Reeves, Wayne Shorter, Patrice Rushen, Gerald Albright, John Scofield, Robert Irving III, Greg Osby, Don Alias ve Hiram Bullock’la çalıştı. 

Türkiye’yi daha önce de ziyaret eden Terri Lyne Carrington, ülkemizin kendisine  iyi bir deneyim kazandırdığını belirtti.

Hiç Türk müziği dinlediniz mi? 

Türkiye’ye gelmeden önce hiç Türk müziği duymamıştım. Dinlediğimde çok hoşuma gitti. 

Türk müziğini birine anlatsanız, neler dersiniz?

Yeteri kadar çok dinlemedim. O nedenle kendimi Türk müziği hakkında yorum yapacak kadar yeterli hissetmiyorum.

Türkiye’yi ve Türk dinleyicisini nasıl buldunuz?

Türkiye’ye birkaç kez geldim. Türkiye ziyaretlerim benim için büyük deneyim oldu. Türk yemekleri bir  harika, bazılarını çok seviyorum. Daha önceki konserlerime gelen insanların hepsi caz aşığıydı. Hepsi müziğimizi çok sıcak ve saygıyla izliyordu. Türk dinleyicilerimle müziğimi paylaşmaya geldim.

Okunma 2046 defa Son Düzenlenme Son Düzenlenme Kasım 22 2015
Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn
Rahmi Erdem

Saksafon sevdası bizlerle buluşmasına vesile olmuştur.