Kayıt Ol

Çağıl Kaya'nın Bir Parça Ay Biraz Kuş Albümü

Pazar, 13 Aralık 2015 20:26 Caz Albümleri
(0 oy)

Bir Parça Ay Biraz Kuş Çağıl Kaya`nın ilk albümü.

Dokuz parçadan oluşan albümde "Bahar Kaygılı" ve "İstanbul" dışındaki tüm parçalarda söz ve besteler Çağıl Kaya`ya ait. "Bahar Kaygılı"nın  sözleri Boran Şentürk ve Çağıl Kaya tarafından yazılmış, "İstanbul" ise sözler ve müzik Kaan Tangöze`ye ait. Duman grubunun yorumu ile tanıdığımız "İstanbul"un bu düzenlemesinde şehrin kaotik ortamı kendini hissettiriyor. Aralık 2013`te İTÜ MIAM Stüdyosunda Can Karadoğan tarafından kaydedilen albümün miks ve masteringi Jordi Vidal tarafından yapıldı. Albümün özel kapak ve kitapçık tasarımı ise Kaan Bağcı`ya ait.

Gerek arka ve ön kapağın bir konsept olarak beraber kullanıldığı CD kapağı, gerekse de iç kitapçık son derece keyifli bir tasarıma sahip. Uzun zamandır böyle güzel bir tasarım en azından Türkiye’de görmemiştim. Her şarkıya bir sayfa ayrılmış ve araya çok hoş çizimler eklenmiş. Daha elinize alır almaz albüm için bir sempati yaratıyor bu durum.

Albüm bir girizgah ile başlıyor ve hemen arkasından “Ağır Aksak” şarkısı ile ilk intibalar oluşmaya başlıyor insanın kafasında. Çağıl Kaya’yı daha önce canlı da dinleme fırsatım olmuştu ve oldukça farklı bir ses tonu olduğunu düşünüyorum. Daha ilk şarkıdan itibaren albümü oluşturan yapının güzel ayarlandığını hem enstrümanların hemde Çağıl Kaya’nın hem vokal tarzının hemde sesinin genel olarak birbirine uyumunu başarılı şekilde kotarmışlar.

“Ağır Aksak” son derece basit bir piyano girişi ile başlayıp hemen hız kazanıyor ve şarkı içerisinde defalarca bu yapıyı duyuyorsunuz. Ancak böyle devam edecek diye düşünürken vibrafonun devreye girmesi ile şarkının armoni yapısı bir anda değişiyor. Vibrafon, Çağıl Kaya’nın sesine çok uyan bir enstrüman olmuş ve ayrıca şarkının altyapısında ciddi bir zenginlik sağlamış. “Belli Değil” “Biraz İştah Biraz Açık Hava” şarkıları yine çok hızlı temponun olmadığı ancak katmanlara baktığınızda harika melodiler duyacağınız şarkılar. Çağıl Kaya her iki şarkının vokallerinde son derece sakin bir görüntü izliyor. Ancak bu sakinliğin içerisinde “Biraz İştah Biraz Açık Hava” şarkısında görülebileceği gibi neler yapabileceğinin güzel sinyalleri var. Tüm bunlar şarkının yapısını bozmadan çok güzelce yapılmış.

Sözleri Boran Şentürk ve Çağıl Kaya tarafından yazılan “Bahar Kaygılı”nın albümün bana sorarsanız en ilginç şarkılarından bir tanesi. Çağıl Kaya vokal tekniğini bayağı farklı kullanmış bu şarkı içerisinde. Ancak yine tadında bir performans var. Şarkı içerisinde bir kaç dönüşüm var, fısıltılar, ritm üzerinde daha aksak ve hatta zaman zaman klasik vokal tarzı. “Tuhaf Dilekler” müzisyenlerin sololarına biraz daha yer verilmiş bir şarkı ve tabii ki seste bu şarkıda bir enstrüman olarak kullanılmış. “Düş Sarmalı” şarkısının hemen ardından sözler ve müzikleri Kaan Tangöze ait olan “İstanbul” şarkısı var. Bu şarkıyı “Duman” topluluğu seslendirmiş ancak tahmin edebileceğiniz üzere sözler hariç hiçbir benzerlik yok. “Günler” şarkısı ile albüm sona eriyor.

Çağıl Kaya’nın ilk albümünde korktuğumuz durum yaşanmıyor, Türkçe müziğin içerisine gayet güzel oturmuş ve Çağıl Kaya albümünde imza attığında şarkılarda sözleri ve vokalleri gözümüze sokmak yerine harika bir müzisyen grubu ile birlikte ilk şarkıdan itibaren albümü hep birlikte sırtlayıp götürmüşler. Müzisyenler deyince hemen eşlik eden müzisyenleri de sıralayalım tabii ki, Kürşad Deniz piyano. Kağan Yıldız Kontrbas. Cem Aksel Davul. Serhan Erkol ve Tamer Temel Saksofon. Amy Salsgiver Vibrafon. Ülkü Aybala Sunat Vokal (Düş Sarmalı)

Albüm A.K. Müzik tarafından yayınlandı. Türkçe sözlerle caz müziği yapılabileceğinin ancak iyi bir müzisyen topluluğu ve vokalin ön plana çıkma gibi takıntısı olmayınca albümü satın alıp dinleyenlerin de keyif alabileceğini gösteren güzel bir albüm olmuş.

Tracklist / Liste: 01 İyi Günler (01:28) 02 Ağır Aksak (03:59) 03 Belli Değil (05:42) 04 Biraz İştah Biraz Açıkhava (05:08) 05 Bahar Kaygılı (07:09) 06 Tuhaf Dilekler (03:36) 07 Düş Sarmalı (05:22) 08 İstanbul (04:59) 09 Günler (06:36)

Musicians / Müzisyenler: Çağıl Kaya: Vocal Ülkü Aybala Sunat: Vocal [7] Tamer Temel: Saxophone Serhan Erkol: Saxophone Kürşad Deniz: Piano Amy Salsgiver: Vibraphone Kağan Yıldız: Doublebass Cem Aksel: Drums

Okunma 1403 defa Son Düzenlenme Pazar, 13 Aralık 2015 20:33
Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

Layouts
Colors