Kayıt Ol

Singin` the Blues

Salı, 22 Eylül 2015 18:42 Caz Albümleri
(0 oy)
Usta sanatçının gelelim en yeni, yani bugün köşenin konusu olan albüme...
Abisinin ölümünün üzerinden 50 yıl geçmiş olsa da hala isminin başına ağabeyi Nat King Cole`un ismi getirilen Freddy Cole seksenli yaşlarına aştı artık; ama, tüm hayatı boyunca bu ünvanı sorun etmeden taşımayı bildi. Aslında hayatına belki de profesyonel bir sporcu olarak devam edecekti ama yaşadığı bir sakatlık onu başka seçimlere yönlendirdi, önünde büyük abisi Nat King Cole gibi bir örnek vardı, ilk plağı "The Joke`s on Me" 1952 yılında yayınlandı.

İlk hiti ise bir yıl sonra OkeH Records`tan çıkmıştı; "Whispering Glass". Abisinin erken yaşta ölümü hayatında nasıl izler bıraktı bilmiyoruz ama Freddy Cole hayatında fazlasıyla öne çıkan, rol çalan, şaşırtan biri olmadı hiç. Hep sakin ve güvenilir görüntüsünün ardında hakikaten öyle biri olduğu izlenimi verdi herkese. İlginçtir, 1990 yılında yayınlanan albümünün ismi aslında anlamlıdır; "I`m Not My Brother, I`m Me". Bu albümle ilgili bir yazı yazan ünlü eleştirmen Scott Yanow bir çeşit mukayese yaparak Freddy Cole`un bu albüme koyduğu ismi gereksiz bulduğunu belirtir.Dinlemesi oldukça keyifli bir Blues albümü yapmış usta sanatçı ve albümde gerçekten çok iyi müzisyenler eşlik ediyor. Tenor saksofonda Harry Allen başlı başına bir star, kendisiyle birlikte piyano çalan John DiMartino da ve gitarda Randy Napoleon da öyle. Açıkçası, bu albüm eminiz özlediğiniz bir ustalığın, samimi, ustalıklı ve abartısız icraların, yılların ardına birikmiş hakiki seslerin, şarkıların olduğu bu çalışma size uzun süre eşlik edebilecek bir kayıt.
Okunma 1359 defa Son Düzenlenme Salı, 22 Eylül 2015 18:54
Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn
Rahmi Erdem

Saksafon sevdası bizlerle buluşmasına vesile olmuştur. 

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

Layouts
Colors