Kayıt Ol

Tyshawn Sorey - Alloy

Salı, 22 Eylül 2015 18:42 Caz Albümleri
(0 oy)
New York Times Tyshawn Sorey`i tüm zamanların en önemli 5 davulcusundan biri olarak ilan etmesinin üzerinden çok zaman geçmedi.
Dünyanın en saygın gazetelerinden birinin bir caz müzisyeni hakkında böyle söylemesi hiç kolay bir şey değil. Sorey, Vijay Iyer, Steve Coleman ve Steve Lehman gibi isimlerle yılda yüzlerce performans gerçekleştirerek bugünlere geldi. Columbia University`de çalışmalarını söylemiyoruz bile. "Alloy" sanatçının 2011`den beri kaydettiği ilk albüm. Yine aynı New York Times yılın albümü ilan etmiş! Aynı gazete Sorey`in Bill Evans`ın trio formatını yepyeni bir sürece soktuğunu söylüyor. Müzikte klasik müzik etkileri düzenli olarak hissedilmekle birlikte cazın temel dürtüsü olan doğaçlama kendi kökenlerine olan bağlılığını muhafaza etmeyi sürdürüyor. Buna rağmen eleştirmenler yine de Sorey`in müzikal zemini esnettiğinde ısrarlı, diyorlar ki; kompozisyonla doğaçlama arasındaki çizgiyi giderek bulanıklaştırıyor.35 yaşında olmasına rağmen bildiğimiz kadarıyla sadece dört albümü olan Sorey`in bir önceki albümünü de New York Times yılın en iyi ikinci albümü ilan etmişti. Aynı gazete [biri Sorey ile New York Times arasındaki gizli anlaşmayı ifşa etmeli.

Sanatçının davul tekniğinin fiziksel eylem olmanın ötesinde ölçek ve denklik duygusuyla oynadığını belirtiyor. NPR ise sanatçının melodilerinin karmaşık ve sürprizlerle dolu olduğunu ama çoğu zaman ışık saçan müzikler olduğunun altını çiziyor.
Okunma 1562 defa Son Düzenlenme Salı, 22 Eylül 2015 18:51
Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn
Salih Akelli

Caz müziği ve özellikle saksafon üzerine olan ilgisi kazanımlarını paylaşma arzusuyla birleştiğinde sizler için değerli yazılar hazırlamasına olanak kılmaktadır.

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

Layouts
Colors